Ciekawostki

Skąd się wzięła kobieta?

Niejeden się już zastanawiał facet, skąd się wzięło na świecie takie stworzenie, jakim jest kobieta. Istniały na ten temat różne koncepcje, od tych najbardziej głupiutkich,

Niejeden się już zastanawiał facet, skąd się wzięło na świecie takie stworzenie, jakim jest kobieta. Istniały na ten temat różne koncepcje, od tych najbardziej głupiutkich, po głębokie i zastanawiające. Skąd – to dobre pytanie, ale po co – jeszcze ważniejsze.

Nawet, jeśli kobieta została stworzona przez Boga, i było to wyjęcie jej z żebra Adama, to w jakim celu zrobił to Bóg? Czy rzeczywiście Ewa powstała po to, aby Adam nie był sam i aby nie był samotny? Być może Adam był zdołowany tym, że jest sam, czuł się źle psychicznie, a ewa miał być lekiem na rajską depresję Adama.

kąd się wzięła kobieta?  Sąd się wzięła kobieta?  Skd się wzięła kobieta?  Ską się wzięła kobieta?

W sumie, nie byłoby w tym nic dziwnego. Współczesne kobiety tez nieraz są dla niejednego deską ratunku, przy czym, mężczyzna też ratuje w pewien sposób kobietę. Jednym słowem: pełna jedność. Komplementarność. Łączność. Spójność. W końcu: miłość i wierność. Zanim jednak facet przyzna się do tego, że kocha, może wiele wody upłynąć w rzece. Nawet dam nie darł się głośno w raju: chcę kobiety! Daj mi kobietę!

Jednak Adam nie mógł żądać, ani nawet prosić Boga o kobietę, ponieważ on nie wiedział, czym ani kim jest kobieta, ponadto nie wiedział, że w ogóle możliwe jest coś takiego jak stworzenie kobiety. Adam mógł być tylko głęboko smutny. Czy Bogu zrobiło się żal Adama? Co, jeśli kobieta została stworzona z litości nad Adamem? Jednak nie była to litość nad nią samą, bo jej wtedy nie było. To Adam był tym, który cokolwiek czuł. Aby czuć, trzeba najpierw zaistnieć. Ewy nie było. Była pustka. Ewa powstała – Adam się uśmiechnął. I zgrzeszył. Tu tkwi problem. To dlatego obwinia się Ewę o całe zło. Skąd jednak wiadomo, że Adam nie zgrzeszyłby, gdyby nie poznał Ewy? Nikt nie może zagwarantować tego.

Niektórzy prymitywnie twierdzą, że grzech pierwszych rodziców był poznaniem seksu – i to miało być grzeszne. Tymczasem, zapomina się, że grzech Adama i Ewy to nieposłuszeństwo. Zwykłe nieposłuszeństwo, pycha, pragnienie bycia jak Bóg. Dlaczego? Skoro Adam i Ewa zapragnęli poznać to, co wie Bóg, zapragnęli bycia Bogiem, cóż można jeszcze dodać? Pycha zaślepiła ich serca, zaufanie do Boga gdzieś oddaliło się, skoro posłuchali węża. Ten podszept nie był jedynie podszeptem, ale czymś, co miało niemały wpływ na czyny pierwszych, biblijnych rodziców.

Kiedy zauważyli, ze są nadzy, zawstydzili się, schowali. Czym jest nagość? Czy to nie właśnie symbol odarcia się z zaufania pokładanego do tej pory w Bogu? Adam i Ewa sami sobie zrobili krzywdę. I pomyśleć, że przez nieposłuszeństwo, brak zaufania, można tyle stracić. „Tyle” to znaczy wszystko. To tak, jak postawienie na szali życia i śmierci. To jedno nieposłuszeństwo było decydujące o losie człowieka.
Czy człowiek może być sami? Od kiedy jesteśmy na ziemi, a jesteśmy tu od dawna, mężczyzna i kobieta, na wzór Adama i Ewy, są razem, łączą się, aby być jednością. Czy więc kobieta może do czegoś służyć mężczyźnie? A może to mężczyzna służyć ma do czegoś kobiecie?

Dlaczego nikt nie patrzył symbolicznie na akt stworzenia? Może to właśnie najpierw istniała Ewa, i z jej żebra Bóg stworzyłby mężczyznę? Właściwie, czy ta kolejność jest ważna? Może to Ewa miała panować nad mężczyzną, i on miał być jej poddany?

O ileż lepiej traktowałoby się kobietę, gdyby niektórzy ludzie rozumieli te słowa, jako prawdę o miłości człowieka. Nieważne, kto komu ma być poddanym, nieważne, kto pierwszy i czyjego żebra, ale ważne jest, że zostali stworzeni, dla siebie nawzajem, przez kochającego ich Boga. Ważne, że jedno bez drugiego nie może żyć. Ważne, że się uzupełniają. Mężczyzna i kobieta.

Czy taka interpretacja mogłaby coś zmienić? Czy kobieta byłaby teraz inaczej traktowana w muzułmańskim świecie, a może od wieków nie byłaby tak poniżana? Może teraz miałaby prawo do tego samego, co ten, któremu została poddana? Poddani sobie, nawzajem – to jest prawda o miłości. Jednak nie każdy chce ją dostrzegać, ponieważ wygodniej jest mieć istotę poddaną (niektórzy uważają to na równi ze słowem: niższą), więc napiszę: niż równą sobie.
ika

hastagi na stronie:

#cort as

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy