Ciekawostki

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii podpisało z BAE Systems kontrakt

Lord Drayson, brytyjski minister odpowiedzialny za zakup sprzętu wojskowego, ogłosił dzisiaj, że zostały uzgodnione warunki kontraktu z BAE Systems na nowe, odrzutowe samoloty zaawansowanego szkolenia Hawk Mk128.

Umowa została podpisana dzisiaj w godzinach przedpołudniowych. Oznacza zielone światło dla produkcji 28 samolotów Hawk Mk128, na którym szkolić się będą piloci najnowszych samolotów bojowych, takich jak Typhoon i F-35 Lightning II. Dokument uwzględnia wsparcie w zakresie części zamiennych i wyposażenia naziemnego.

Kontrakt produkcyjny jest następstwem programu zakładającego zaprojektowanie i stworzenie dwóch egzemplarzy Hawka Mk128. Powstały one w przeciągu ostatnich dwóch latach. W tym czasie BAE Systems blisko współpracowało z brytyjskim ministerstwem obrony w celu opracowania odrzutowego samolotu zaawansowanego szkolenia o ogromnych możliwościach.

Po ceremonii podpisania kontraktu Mark Parkinson, dyrektor zarządzający ds. programu Hawk w BAE Systems, powiedział: „Jest to znaczący przełom w programie Hawka i doskonały przykład współpracy pomiędzy BAE Systems i brytyjskim ministerstwem obrony, odpowiadającej na potrzeby militarne kraju. Samolot ten posiada najnowsze systemy awioniczne i nawigacyjne, które pozwalają przyszłym pilotom wojskowym nabyć doświadczenie dotychczas osiągalne wyłącznie na samolotach bojowych. Szkoląc się na samolotach o znacznie większych możliwościach brytyjscy piloci będą mogli jeszcze bardziej rozwijać swoje umiejętności bojowe w powietrzu”.

Dzisiejszy kontrakt brytyjskiego ministerstwa obrony opiewający na 28 Hawków potwierdza ugruntowaną pozycję tego samolotu jako jednego z dostępnych dziś odrzutowców szkolnych o największych możliwościach na świecie.

O BAE Systems

BAE Systems jest międzynarodową firmą, zajmującą się rozwojem zaawansowanych systemów obronnych i lotniczych, ich dostawami i serwisem. Specjalizuje się w technologiach lotniczych, lądowych, morskich i kosmicznych. Projektuje i produkuje samoloty wojskowe, okręty nawodne i podwodne, systemy radarowe, awioniczne, komunikacyjne i elektroniczne, a także systemy broni kierowanych oraz zapewnia obsługę posprzedażną tych produktów. BAE Systems zatrudnia 86 000 pracowników na całym świecie, a sprzedaż spółki w 2005 roku przekroczyła 15,4 mld GB£ (28 mld US$).

http://media.edelman.pl/pr/65854/ministerstwo-obrony-wielkiej-brytanii-podpisalo-z-bae-systems-kontrakt-na-produckje-samolotow-hawk

Similar Posts